IV Wałbrzyskie Senioralia zakończone

W tym roku Senioralia w Wałbrzychu trwały od 21 września do 1 października. Mimo, że pogoda czasem płatała nam figle, wszystko się udało i przywołaliśmy też słońce. Podczas uroczystego otwarcia na Placu Magistrackim, zostały odebrane klucze do bram miasta oraz tradycyjnie wszyscy zatańczyli poloneza. Przy fontannie odbył się występ teatru tańca „Dawka Energii”, był też spacer pod hasłem – „W pogoni za historią” oraz ciepły poczęstunek. Ważnym momentem było wręczanie Ogólnopolskiej Karty Seniora, przy czym towarzyszył nam gość z Krakowa, pan Marek Pilch – Ambasador Zdrowego Stylu Życia.

W trakcie Senioraliów odbyły się bezpłatne wykłady poruszające temat bezpieczeństwa seniorów – podpisywanie umów, finanse, metody przestępcze. Było również spotkanie z lekarzem i ciekawy wykład na temat zdrowia. Bardzo istotnym elementem Senioraliów była kampania kopert „Na Ratunek” oraz promocja programu Generator Innowacji Sieci Wsparcia, dotyczący udzielania wsparcia osobom, które opiekują się osobami chorymi w rodzinie.

Była też okazja, aby zadbać o swoją urodę. W Klinice Urody w Szczawnie-Zdroju odbyły się pokazy makijażu kobiety dojrzałej, a także można było skorzystać z zabiegów w promocyjnych cenach.

Deszczowa pogoda nie wystraszyła uczestników V Marszu Seniora – wszyscy seniorzy, z trzech wytyczonych tras, spotkali się nad Zalewem w Starych Bogaczowicach.

Kolejne dni to VII Piknik Wałbrzyskich Organizacji Pozarządowych i gra miejska oraz cykl aktywnych warsztatów dla seniorów – „Nie czekaj na innych. Zacznij działać sam!”

Ważnym aspektem podczas tegorocznych Senioraliów była debata w PWSZ, na temat: Starzenie się to zaszczyt czy przekleństwo?” , którą poprowadził nasz gość z Katowic, pan Jerzy Czogała z Klubu Ambasadorów Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W tym samym dniu odbyła się również konferencja online – „ Dobre praktyki stosowane przy udzielaniu wsparcia osobom chorującym na chorobę Alzheimera i ich rodzinom”.

Przyszedł też czas na Festiwal Pasji i Kreatywności. Przez dwa dni w Starej Kopalni można było podziwiać wyroby rękodzielnicze naszych wystawców, m. in.: rzeźbę, malarstwo, haft, ozdoby szklane, ozdoby z papieru, orgiami, decoupage, biżuteria z koralików i filcu, koronkarstwo, kartki okolicznościowe, torby i koszulki ręcznie malowane, obrazy wyklejane bibułą, filcem czy  figury kamienne. Nie zabrakło też atrakcji muzycznych – wystąpiła Kapela z Hradec Kralove oraz urocze seniorki, które tanecznym krokiem zaprezentowały piękne i wyjątkowe kreacje. Wystąpiła również „Dawka Energii” – teatr tańca współczesnego, jak również odbył się pokaz mody pod nazwą – „Stylowa Seniorka, Stylowy Senior”.

Kolejne dwa dni to Olimpiada Sportowa Seniorów. Na uroczyste otwarcie przybył do nas Pan Mariusz Gawlik – Prezes „Aqua Zdrój”  w Wałbrzychu. Oczywiście flaga olimpijska została zawieszona i zapłonął znicz, a to wszystko dzięki zaangażowaniu uczniów z PSP nr 21 i ZS nr 4. Pogoda była piękna, a słońce zagrzewało do walki. Jak wiadomo wszystko zgodnie z zasadami fair play. Seniorzy wzięli udział w takich konkurencjach jak: bieg na 40 i 60m., sztafeta, rzut „byle czym”, nordic walking i konkurencje na basenie – styl dowolny oraz „Szalony Senior”. W drugi dzień odbył się mecz piłki nożnej, zawody w tenisa stołowego, konkurencje druzynowe.

Na zakończenie Senioraliów  –  1 października w hotelu „Maria” odbył się Wielki Bal dla 180 osób – Obchody Światowego Dnia Seniora. Oprócz świetnej zabawy tanecznej przy zespole muzycznym „Tango”, był też czas na podziękowania wszystkim, dzięki którym udało się zorganizować Senioralia. Wręczono również dyplomy i nagrody wolontariuszom oraz uczestnikom Olimpiady Sportowej.

Wszystkim uczestnikom Senioraliów 2017 serdecznie dziękujemy! Cieszymy się, że byliście z nami!

Przed otwarciem Senioraliów – grupa wolontariuszy gotowa do pracy
Przed otwarciem Senioraliów – grupa wolontariuszy gotowa do pracy
« 1 z 52 »