Akademia Seniora – ASOS

 

 

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie „ Radość Życia” w roku 2017 po raz drugi realizuje projekt „Akademia Seniora” finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Seniorów.

Głównym celem projektu jest integracja wewnątrz i międzypokoleniowa osób starszych po 60 roku życia. Realizując zadania wykorzystujemy potencjał intelektualny seniorów, działając w kierunku edukacji kulturalnej, zdrowotnej i rekreacyjno – turystycznej. Zakładamy 187 uczestników w tym 155 osób 60+ z trzech miejscowości: Wałbrzych, Trzebnica i Dąbrowa n/Czarną Gmina Aleksandrów w woj. łódzkim. Mocnym atutem naszych działań będzie wykorzystanie przestrzeni tych miejscowości do działań bezpośrednio do przypadkowo napotkanego przychodnia. W ten sposób pragniemy dotrzeć do osób mało aktywnych, nie mających pomysłu na siebie. Szeroki wachlarz działań na pewno pozwoli im na znalezienie czegoś dla siebie. Nasze projekty realizujemy z pasją zmieniając siebie i otaczający świat i zachęcamy do współpracy.

Działania projektu:

 1. Kulturalne – warsztaty tworzące spektakle taneczno – muzyczne, teatralne w trzech grupach. Temat spektakli nie będzie narzucany to się będzie działo w trakcie realizacji zadania. Muzyka do spektakli będzie tworzona w trakcie pracy wspólnej tancerzy i muzyków. A więc zapraszamy osoby zainteresowane zajęciami z muzyki, tańca i teatru.
 2. Zajęcia terapeutyczno – rozwojowe tworzące dzieła z zakresu ceramiki, garncarstwa, malowanie na szkle, płótnie i porcelanie, filcowanie, florystyczne i inne. Szukamy inspiracji do zajęć w innych dziadzinach. Wszystkie dzieła będą wystawione na Festiwalu Pasji i Kreatywności w ramach IV Wałbrzyskich Senioraliów.
 3. Działania sportowe w ramach których zorganizowana zostanie II Olimpiada Sportowa w 15-tu konkurencjach. Dla uczestników zostaną zapewnione treningi, koszulki i wspaniałe nagrody.
 4. Działania turystyczno – edukacyjne: wycieczki  jednodniowe, autokarowe, piesze spacery „W pogoni za historią”, pikniki integracyjne.
 5. Metamorfoza seniora – warsztaty kosmetyczne i wizażu mające na celu ważny aspekt zdrowotny i  zwiększenie  poczucie własnej wartości uczestniczek.
 6. Akademia Zdrowia Seniora w ramach której zostaną zorganizowane:
  • zajęcia z refleksologii – nauka masażu stóp. Refleksologia jest  niezwykle skuteczną terapią w przypadku stresu, przemęczenia, zatrucia organizmu toksynami. Każdy uczestnik wyniesie wiedzę w kierunku samo uzdrawiania.
  • Kolejne działanie to gimnastyka starochińska pomagająca w leczeniu nawet chorób przewlekłych, skraca czas rekonwalescencji, reguluje ciśnienie, poziom cukru, polepsza wentylację płuc, wzmacnia kości.
  • Ponadto uczestnicy Akademii Zdrowia wezmą udział w programie „Zdrowy Kręgosłup” zapobiegający schorzeniom ruchu, zmniejszenie napięcia psychofizycznego i mięśniowego. Zajęcia będą realizowane na sali gimnastycznej i na basenie.
 7. Rozwój wolontariatu wśród seniorów poprzez udział 21 wolontariuszy w projekcie.

Koordynatorem projektu jest Wanda Radłowska, znana z innowacyjnych projektów na rzecz seniorów i grup międzypokoleniowych.  Będąc jednocześnie Ambasadorem w Klubie Ambasadorów Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności współpracuje z liderami z całej Polski w kierunku poprawy jakości życia osób starszych.
Partnerami nieformalnymi projektu w Wałbrzychu są: Gmina Wałbrzych, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, Centrum Aktywności Aqua Zdrój, Dom Seniora Rusinowa, Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych; w Trzebnicy jest Gmina Trzebnica, Gminne Centrum Kultury i Sportu, Uniwersytet III Wieku Tęcza; w Dąbrowie n/Czarną jest Gmina Aleksandrów, szkoła Gimnazjalna.

Informacje o Projekcie: tel 692609556,  siedziba Klubu Seniora ul. Kasztelańska 7- Podzamcze