V Międzynarodowy Festiwal Tańca

9.11.2017 – 12.11.2017
Informacje o Festiwalu:

Mamy za sobą kolejne ważne wydarzenie – w dniach 9-12 listopada 2017r. odbył się już V Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca w Wałbrzychu. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że wszystko się udało i że byliście z nami tak liczną grupą. W tym roku gościliśmy 105 uczestników z trzech Gmin: Wałbrzych, Trzebnica i Aleksandrów – powiat piotrkowski. Zaszczycili nas też swoją obecnością artyści z zagranicy: Maga Radłowska – tancerka, choreografka, wykładowca na Uniwersytecie Middlesex w Londynie, prowadząca Festiwal już od 5 lat. Maga jest również założycielką naszego  Teatru „Dawka Energii”, który w przyszłym roku będzie obchodził 10-lecie. Cieszymy się, że nadal możemy być inspiracją dla innych – udało nam się założyć  Teatr Tańca  „Impresja”  w Trzebnicy.

Na Festiwalu gościła również Adesola Akinleye –  dyrektor i reżyser Dancing Strong w Londynie. Jej spektakl  wystawiany był dwukrotnie –  w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 10 w Wałbrzychu oraz w Teatrze Lalki i Aktora, bawiąc nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Kompozytorem wszystkich utworów muzycznych Festiwalu był Alex Judd. Była to niezwykła przygoda tancerzy z muzyką, ponieważ utwory do spektakli były tworzone  podczas prób, gdy pracowaliśmy nad układami choreograficznymi. Na Festiwalu  muzyka do spektakli była oczywiście grana na żywo. Spektakle finałowe mieliśmy przyjemność zaprezentować  w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Już wkrótce będziemy posiadać film z całego Festiwalu, nagrany przez Jacka Judd. Wszystkim uczestnikom Festiwalu i osobom zaangażowanym w nasze działania serdecznie dziękujemy!

23.10.2017

W dniach 9-12 listopada 2017 r. w Wałbrzychu odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca. Podczas festiwalu, w artystyczną podróż zabiorą nas dwie choreografki – Maga Radłowska i Adesola Akinleye, wykładowcy na Uniwersytecie Middlesex w Londynie, które poprowadzą  warsztaty tańca współczesnego. Towarzyszyć im będą: muzyk, kompozytor –  Alex Judd oraz filmowiec, dokumentalista –  Jack Judd z Londynu.

Uczestnikami Festiwalu będą też mieszkańcy trzech gmin: Aleksandrów –  powiat piotrkowski, Trzebnica oraz Wałbrzych, którzy zaprezentują swoje spektakle utworzone w ramach projektu AKADEMIA SENIORA finansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – program ASOS. Natomiast łączna liczba uczestników festiwalu to 80 osób.

W tym roku  zwiększamy ilość dni warsztatów – z dwóch dni do czterech, ponieważ dodatkowo rozpoczynamy nowy projekt dotyczący rodzin byłych górników, który polega na badaniu w jaki sposób nasza przeszłość buduje naszą teraźniejszość. Jest to analizowanie osobistych historii i nadziei poprzez ruch i taniec. Ponadto projekt ten ma na celu stworzenie dokumentacji z procesu twórczego, który angażuje społeczność w poznawanie historii naszego miasta. Jest to niezwykle ważne dla naszego miasta Wałbrzycha. Poprzez te działania pragniemy dotrzeć do kobiet z rodzin górniczych i zapoznać z założeniami projektu, co pozwoli nam stworzyć wstępną dokumentację i pomoże w staraniu się o dotacje w kraju i za granicą, na realizację projektu w roku 2018 i kolejnym.

Aby wziąć udział w warsztatach nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji tanecznych ani predyspozycji ruchowych – wystarczy chcieć. Uczestnictwo w takim przedsięwzięciu na pewno będzie niezwykłą przygodą artystyczną i okazją do samorozwoju.  Poszukujemy sponsorów, którzy wesprą nasz dodatkowy projekt dotyczący rodzin górniczych.

Nasz Festiwal kolejny raz stanie się niezwykłym wydarzeniem kulturalnym łączącym pokolenia, społeczności lokalne z trzech gmin i  i dwóch krajów promując nasz region wałbrzyski w innowacyjnych działaniach kulturalnych. Po raz piąty w mieście, gdzie nie ma stałej sceny dla tańca na deskach Teatru Lalki i Aktora spotkają się profesjonalni tancerze i muzycy z amatorami w wieku 14-85 lat, wspólnie wystawiając spektakle i działania Comunnity Dance.

Finał Festiwalu odbędzie się 12 listopada w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu, podczas którego zostaną wystawione spektakle trzech grup – z Aleksandrowa, Trzebnicy i Wałbrzycha, spektakl grupy warsztatowej dotyczący rodzin górniczych oraz odbędą się występy choreografek – Magi Radłowskiej i Adesoli Akinleye i muzyka Alexa Judd.

Podajemy linki do filmów z ubiegłorocznego Festiwalu – https://vimeo.com/214081426,  https://youtu.be/yi8875RCmlA

21-25 czerwca 2017 r.

Realizacja zadania 2 – rezydencja artystyczna w dniach 21-25 czerwca 2017 r. w Wałbrzychu.
Przygotowanie spektaklu na V Międzynarodowy Festiwal Tańca w Wałbrzychu w dniach 09-12 listopada 2017r.

Warsztaty z tańca i muzyki prowadzone prze artystów z Londynu Maga Radlowska i Alex Judd były niepowtarzalną okazją dla 32 osób w rożnym wieku i o rożnym stopniu sprawności do uczestniczenia w twórczym procesie tańca i muzyki, odkrywania pomysłów dotyczących linii powiązania z programem świadomego tworzenia spektakli tanecznych i muzycznych.