Historia

teatr-2

Teatr Tańca „ Dawka Energii” powstał w 2008 roku dzięki  programowi „Nestor” wspieranemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Założony został przez mamę Wandę Radłowską i córkę Magdalenę Radłowską – tancerkę i choreografkę.

Dawka Energii wykorzystując taniec współczesny, improwizację, ruch sceniczny pokazuje inny sposób patrzenia na ciało ruch i przestrzeń. Oprócz desek teatru tancerze „atakują” przestrzeń publiczną. Od tego roku teatr swoją pozytywną energią zaraża już nie tylko Wałbrzych, ale cały świat, dozując ją w najmniej oczekiwanych miejscach. Już powstają nowe teatry w Trzebnicy i w Świebodzicach, gdzie założycielki są ich animatorami i twórcami.

Zrealizowane spektakle taneczne w choreografii Magdaleny Radłowskiej i muzyką Alex Judd z Londynu.

Rok 2013,2014, 2015- jest to okres organizacji festiwali, występów na festiwalach w kraju i wystawienia spektaklu „ Przebudzenie”.

Od 28 listopada do 07 grudnia  2014 r. udział w III Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca w Wałbrzychu.

Od czerwca do grudnia 2014 r. udział w projekcie „Inwazja Pokoleń – Kreatywnie Zakręceni” w ramach programu Fundusz Inicjatyw Pozarządowych wspierany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie.

Styczeń 2015r. – spektakl „Wariacje z modą” według wspólnej choreografii uczestników teatru wystawiony został w Galerii Wiktora z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z Okazji Dnia Babci, w Ośrodku Kulturalno Społecznym S.M. Podzamcze z okazji Walentynek, Dnia Matki. Ponadto w maju i czerwcu br. wystąpiliśmy w ramach obchodów Dni Podzamcza, w ramach obchodów Dni Szczawna. Galerię zdjęć można obejrzeć na Facebook zakładka „Dawka Energii”.

Rok 2012

Powstał spektakl „ Pozytywnie zakręceni” wystawionym na II Międzynarodowym   Festiwalu Teatrów Tańca w  Teatrze Lalki i Aktora w  Wałbrzychu organizowanym przez Stowarzyszenie „ Radość Życia” oraz w przestrzeni miejskiej.

Realizacja projektu wspieranego przez Gminę Wałbrzych pod nazwą; warsztaty, spektakle z tańca współczesnego „Pozytywnie zakręceni” trwającego do 20 grudnia 2012r. W ramach tego projektu zrealizowano warsztaty z tańca współczesnego i zorganizowano II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca w którym wzięło udział 86 uczestników a spektakle wystawione w teatrze Lalki i Aktora obejrzało ponad 200 osób.

Rok 2011

Powstał spektakl „ Nogi”, wystawiony na Kongresie Kultury we Wrocławiu we wrześniu 2011r. w ramach Prezydencji Polskiej  i na Festiwalu  „ Keep on Moving” w Londynie, prezentacja na Międzynarodowym kongresie Short Cut w Warszawie i na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca w Wałbrzychu organizowanym przez Stowarzyszenie „ Radość Życia” oraz w przestrzeni miejskiej.

Realizacja projektu wspieranego przez Gminę Wałbrzych pod nazwą spektakle ”Tańcem zakręceni”.W ramach projektu zrealizowano 8 miesięczne warsztaty z tańca współczesnego i zorganizowano I Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca z udziałem 50 osób. Wystawiono 4 spektakle amatorów w Auli Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angeliusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Realizacja projektu wspieranego przez Powiat Wałbrzyski  pod nazwą Inwazja ruchem kontra atak przestrzeni czyli „Tańcem zakręceni”. W ramach projektu zorganizowano wyjazd teatru tańca „ Dawka Energii” na Festiwal Keep on moving w Londynie. Zrealizowano etiudy taneczne w przestrzeni miejskiej – atak przestrzeni.

Największe osiągnięcia Stowarzyszenia z dziedziny kultury: realizacja projektu pod nazwą „Attack of the space that is Crazy Dance” – prezentacja na Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu w ramach Prezydencji Polskiej w dniach 8-11.09.2011r. Oraz prezentacja na Międzynarodowym kongresie Short Cut w Warszawie.

rok 2010

Sukcesem jest też że zauważono nas również poza granicami kraju. Pierwszy wyjazd teatru do Londynu w miesiącu marcu na Festiwalu „ Keep on Moving” w Londynie, gdzie wystawiliśmy nasz spektakl „ Kom. Post”. Sukces i duże zainteresowanie publiczności londyńskiej.

11 września 2010r w telewizji TVN program „ Uwaga” wyemitowano 10 min reportaż o działalności teatru. Po zakończeniu projektu „ Seniorzy w Akcji” działalność naszego teatru nie upadła tylko dzięki współpracy z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury. A teraz chcę się odnieść do wypowiedzi profesora Magdaleny z Uniwersytetu Middiesex w Londynie Pana Christopera Bannermana udzielonej dla Telewizji TVN program „ Uwaga”. Cyt. „ Ich umiejętność komunikowania się jest według mnie lepsza niż u profesjonalnych tancerzy”. Tego właśnie nauczyła nas właśnie Magdalena. Dzięki temu, że jest profesjonalistką potrafiła z nas wydobyć same wielki rzeczy.

rok 2009

Nastawiłyśmy się na działania międzypokoleniowe. Napisałyśmy projekt „Inwazja ruchem kontra atak przestrzeni, czyli twórczo zakręceni”, w ramach programu„Seniorzy w Akcji”realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych„ę”w Warszawie. Udało się i jako pierwsze w Wałbrzychu otrzymałyśmy dotację, która pozwoliła nam na kontynuację działalności teatru jak również na prowadzenie 8 miesięcznych warsztatów dla młodzieży i dla osób starszych w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury. Od samego początku realizacja projektu sprawiała nam dużą radość ponieważ seniorzy i ludzie młodzi z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w jego realizacji. Najważniejszy dla nas był końcowy efekt- wystawienie spektaklu „Kom. Post”. w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Wcześniej spotykałyśmy się z rosnącym zainteresowaniem naszych działań nie tylko mieszkańców naszego regionu, ale też poza. Do Teatru przyszło ponad 100 osób. Aplauz i wyrazy uznania publiczności jest największym naszym sukcesem. Następne występy w trakcie Dni Wałbrzycha oraz w przestrzeni miejskiej.

 

rok 2008

Powstał dzięki pomysłowi mamy Wandy Radłowskiej i córki Magdaleny Radłowskiej. Od samego początku byłyśmy nastawione na udział w teatrze osób starszych ale nigdy nie tańczących zawodowo. Tak było na początku. Pierwszy nasz spektakl „ Poczekalnia”, który powstał dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego w ramach programu „ Nestor”, Gminy Wałbrzych i Starostwa Powiatowego był właśnie z udziałem tylko osób starszych, a jako goście zaproszeni występowali młodzi profesjonalni tancerze ze Szwecji i Polski.

Spektakl „Poczekalnia” wystawiony w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu i we Wrocławiu na Gali odbioru nagród „Nestor” gdzie prowadząca teatr Wanda Radłowska odebrała I nagrodę.