Wyjazd edukacyjno – integracyjny w dniach 10 – 16 sierpnia 2017

Celem wyjazdu była integracja międzypokoleniowa oraz wzajemna edukacja.
Głównym hasłem było: „Jestem liderem sam dla siebie”. Jednocześnie chcieliśmy poznać bliżej region Gór Świętokrzyskich, zwiedzając go.
Uczestnikami wyjazdu była młodzież oraz seniorzy z Gmin Aleksandrów, Wałbrzych i Trzebnica. Były także z nami 2 osoby niepełnosprawne z Zespołu Szkół Specjalnych w Wałbrzychu.
Koordynatorem projektu była Prezes Stowarzyszenia Radość Życia Wanda Radłowska.
Na miejsce dotarliśmy autokarami. Zatrzymaliśmy się we wspaniałym ośrodku jakim jest Centrum Edukacyjne w Wólce Milanowskiej. Zwiedziliśmy m. in: Jaskinie Raj, Świętokrzyski Park Narodowy, średniowieczną osadę w miejscowości Huta Szklana (gdzie spotkaliśmy się z kowalem, zielarką, rymarzem, bartnikiem, garncarką).
Z premedytacją wybraliśmy miejsce nieco oddalone od centr miast, z daleka od marketów, by nieco oderwać uczestników od codzienności. Wielkim atutem była dobrze wyposażona sala konferencyjna, którą wykorzystywaliśmy do zajęć integracyjnych.
Zaletą było sąsiedztwo Gór Świętokorzyskich i możliwość ich turystycznej eksploracji.
Wyjazd edukacyjno – integracyjny zrealizowaliśmy w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, dofinansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W naszym wyjeździe mieli okazję wziąć udział także wolontariusze. Podczas wycieczek turystycznych jednym z zadań zarówno uczestników jaki i wolontariuszy było wzięcie na siebie odpowiedzialności za grupę przyjmując rolę lidera. Była wybierana grupa liderów, której zadaniem była organizacja planu dnia grupy, ze szczególnym akcentem na wzajemną integrację. Zadanie wymagało przyjęcia na siebie odpowiedzialności oraz podejścia do uczestników z odpowiednią troską i empatią.
Uczestnicy i wolontariusze wywiązali się ze swojej roli znakomicie. Najistotniejszą kwestią było dla nas przełamanie bariery międzypokoleniowej. Młodsi uczestnicy nie czuli się obco wśród seniorów, jednocześnie osoby starsze wiekiem odzyskały podczas wyjazdu wiele wigoru i nabrały chęci do takich form wyjazdów, “odmładzając się”.
Więcej zobaczycie na załączonych zdjęciach.

szybciutko, szybciutko bo zaraz spotkanie edukacyjne